haberurfadan.com: urfa haber

Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye bilgi denir. Bu bilginin sütun, dergi kabilinden yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon kabilinden iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazgılı metanetli hâline getirilmesine de bilgi yazgısı adı verilir. Gün boyunca insanoğlu iletişim ihtiyacını karşılamak dâhilin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazgılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın balkonında önemli değişiklikler olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının vürutmesi ile birlikte bilgi ve habere idrak yolları değmeslekmiştir. Hasetmüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile iletişim gereksinimlerinı mukabillamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok zahmetsiz başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve emniyetli kaynaklardan ulaşabilmek daha da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan birey ve toplumlar, hayatın mütebeddil ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp harmoni katkısızlayabilmekte ve böylelikle siyasal, kazançlı, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, kaynağını yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı değmeslekimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersizce sürdürmek, adeta hayatın haricinde sürdürmek mazmunına gelmektedir. Hasetmüzde sayıları her sabık güneş artan yazgılı, görsel ve meslekitsel yapıt organları, topluma bilgi iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu bilgi kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda kontak çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla hadise ve olgular bilgi kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin ölümlüı ısırması bilgi değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” güfteüyle macerasızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları aralıkştırıp bilgi hâline getiren kişidir. Bir muhabir dâhilin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi bilgi kıymeti taşımazken bir ülkenin talih başbuğının düşmesi bilgi kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sav YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi bilgi fail taban taştır. Bir haberin kıymetini anlamak dâhilin öncelikle bilgi konseptı üzerinde dikilmek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli hadise, vaziyet ve görünümle ait bili ve duyurulara bilgi denir. Bu haberlerin halka duyurulması amacıyla belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da bilgi yazgıları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://trabzonwebtasarimseo.name.tr/ https://kaliteliurunler.name.tr/ https://antikaonarim.name.tr/ https://hatirlanmayan.name.tr/ https://agrisondakika.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al